12.10
2021

Pierwszy prudnicki półmaraton górski już za nami

Stu trzynastu biegaczy wystartowało w sobotnim Półmaratonie Górskim - Prudnickim Biegu Prymasowskim w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to było częścią realizowanego przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku projektu pn. "Śladami Prymasa Tysiąclecia", poświęconego beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Mimo, że bieg na dystansie 21 km, w randze półmaratonu górskiego odbywał się u nas po raz pierwszy, na jego starcie stanęli biegacze nie tylko z Prudnika i okolic (m.in. Nysa, Głuchołazy, Biała, Łąka Prudnicka, Lubrza), czy regionu (m.in. Opole, Brzeg, Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Głubczyce, Większyce, Zdzieszowice), ale też z bardziej odległych zakątków Polski: głównie z Dolnego Śląska i Woj. Śląskiego, oraz m.in. z okolic Łodzi, Mazowsza, czy Wielkopolski. Przybyli również reprezentanci miasta partnerskiego Krnov w Czechach.

Otwarcia imprezy dokonali wspólnie: dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku - Małgorzata Halek, oraz wiceburmistrz Prudnika - Jarosław Szóstka. Przypomniał on, że bieg to tylko jedno z wielu wydarzeń, jakie odbywały się w ramach prudnickich obchodów beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyraził również zadowolenie, że znalazło się aż tylu chętnych, by w sportowy sposób uhonorować wielkiego Polaka i pamięć o nim.

M_Halek & J_Szostka_www.jpeg
fot.: Małgorzata Halek i Jarosław Szóstka /kliknij by powiększyć/

Uczestnicy biegu mieli do pokonania niełatwą, ale jednocześnie malowniczą trasę, złożoną z dwóch pętli, z kilkoma stromymi podbiegami i zbiegami, wiodącą m.in. przez cztery okoliczne wzniesienia: Kozią Górę, Górę Okopową, Długotę i Świętą Górę.

półmaraton górski bieg - trasa www.jpeg
Mapa trasy biegu /kliknij by powiększyć/

- Trasa jest trudna, wymagająca, ale jednocześnie przepiękna. Widoki, które spotkają biegacze po drodze myślę, że sprawią, że będzie się im przyjemnie uprawiało tę dyscyplinę sportu. (...) Naprawdę ciekawe tereny, biorąc pod uwagę, że jest jesień i las karmi nas swoimi kolorami, można spędzić tutaj fantastycznie dzień - mówiła Radiu Opole dyrektor ASiP, Małgorzata Halek.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą pierwszej edycji prudnickiego półmaratonu górskiego został Przemysław Marciniak. Prudniczanin, reprezentujący barwy zespołu NOA Wrocław, trasę o długości ok. 21,2 km pokonał w czasie: 1 godziny, 29 minut i 58 sekund. Drugiego na mecie Marka Grunda (Mafia Team Lubliniec) wyprzedził on o ponad 6 i pół minuty (2 m.; czas: 01:36:34). Trzecie miejsce zajął Daniel Malczewski z Opola (Wieczorne Bieganie w Opolu), z czasem: 01:37:36. Wszyscy oni startowali w kategorii M30.

P.Marciniak www.jpeg
Zwycięzca: Przemysław Marciniak z Prudnika (NOA Wrocław)
/kliknij by powiększyć/

Wśród kobiet najlepsza była Ewelina Bednarczyk z Wrocławia (Mocna Grupa Cezara; czas: 01:52:07). Jako druga z pań finiszowała Justyna Hajda z Radzionkowa (Mafia Team Lubliniec; czas: 01:58:34), a trzecia na mecie zameldowała się Martyna Waszczykowska z Łąki Prudnickiej (z czasem: 02:00:30). Dodajmy, że zwyciężczyni startowała w kategorii wiekowej K30, wyprzedzając reprezentantki kategorii K20.

E.Bednarczyk www.jpeg
Zwyciężczyni: Ewelina Bednarczyk z Wrocławia (Mocna Grupa Cezara)
/kliknij by powiększyć/

Gratulacje należą się jednak nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy zmierzyli się z trasą prudnickiego półmaratonu górskiego. Pełne wyniki biegu, wraz z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe, dostępne są pod adresem: https://time-sport.pl/wyniki-09-10-2021-polmaraton-gorski-prudnicki-bieg-prymasowski

Warto podkreślić, że wydarzenie przebiegało przy idealnej - zdaniem większości uczestników - pogodzie: słoneczna i rześka aura, nie tylko sprzyjała bieganiu, ale też umożliwiała podziwianie uroków okolic Sanktuarium św. Józefa oraz prudnickiego lasu.
Bardzo cieszą także liczne, pozytywne opinie, odnoszące się do poziomu organizacji tego wydarzenia, wyrażane przez zdecydowaną większość biegaczy.
"Jechałem na ten bieg ponad 100 kilometrów, ale zdecydowanie było warto. Fenomenalna organizacja, dużo punktów odżywczych, wielki parking, świetnie oznaczona trasa i rewelacyjna atmosfera. Chętnie znowu odwiedzę Prudnik, nie tylko po to, żeby pobiegać. Brawo!" - taki komentarz zamieścił na naszym facebooku pan Paweł z Nowej Rudy.
"Nie wyobrażam sobie przyszłego roku bez tego biegu" - dodał pan Rafał z Katowic.
Dziękujemy!

Na sukces pierwszego prudnickiego półmaratonu górskiego pracowało wiele osób. Szczególne podziękowania kierujemy jednak do:
- Piotra Peruckiego i Piotra Sedlaczka - pomysłodawców biegu;
- Nadleśnictwa Prudnik, Lasy Państwowe - za nieodpłatne udostępnienie gruntu oraz za inwentaryzację i sprzątnięcie szlaku;
- członków oddziału PTTK w Prudniku - za wsparcie techniczne i zabezpieczanie punktów na trasie;
- Marcina Ślusarczyka (Wesoły Borsuk Team) - za fachową pomoc i wsparcie od początku realizacji przedsięwzięcia, w tym m.in. idealne wytyczenie trasy;
- Karola i Pawła Rokitckich - za zabezpieczenie techniczne biegu;
- Oli Ślusarczyk, Danuty Ślusarczyk, Karoliny Ślusarczyk, Agaty Gąsiorek, Pauliny Kozłowskiej, Darii Jaworskiej, Mileny Hakman - za pomoc w obsłudze biura zawodów, wydawaniu posiłków dla uczestników, pomoc przy punktach odżywczych;
- Centrum Ratownictwa Specjalistycznego Ankar - za zabezpieczenie medyczne wydarzenia;
- Tomasza Kanasa - za zapewnienie i obsługę nagłośnienia oraz podkłady muzyczne;
- Dariusza Skorupy - za profesjonalny komentarz sportowy i konferansjerkę;
- firmy Time-Sport.pl - za niezawodny pomiar czasu;
- Małgorzaty Kublickiej (Powerfit) - za wspaniałą rozgrzewkę dla uczestników.
- "Restauracji Bueno" Prudnik - za znakomitą grochówkę oraz drożdżówki;
- firmy PSB Merkury - Mrówka / Profi - za udostępnienie i obsługę quada.
- pracowników biura Euroregionu Pradziad - za wsparcie merytoryczne przy realizacji projektu;
- Happy Day - Agencji ślubno-eventowej (Jolanta Ciesielska) - za użyczenie namiotów;
- ZUK Prudnik - za przygotowanie terenu przy Sanktuarium Św. Józefa oraz udostępnienie infrastruktury;
- oo. Franciszkanów z Sanktuarium św. Józefa - za życzliwość i współpracę.

Organizację wydarzenia wsparli także Partnerzy:
- Ustronianka - Naturalna Woda Mineralna
- PSB Merkury - Mrówka / Profi
Dziękujemy za przekazane napoje oraz nagrody dla uczestników biegu.

Promocję medialną wydarzenia oraz relacje z jego przebiegu, zapewnili:
TVP Opole, Radio Opole, Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki / terazprudnik.pl, Radio Doxa, portal GóryOpawskie.eu, Gazeta Prudnik24.

Relacja z biegu w TVP3 Opole:

Wszystkim uczestnikom, zarówno z Polski jak i gościom z Czech, w tym z miasta partnerskiego Krnova - kłaniamy się nisko, gratulujemy i dziękujemy za obecność!
Mamy nadzieję na spotkanie za rok, podczas kolejnego Półmaratonu górskiego - Prudnickiego Biegu Prymasowskiego.

Kilka ujęć z wydarzenia: /kliknij by powiększyć/

 

Galerie zdjęć są dostępne także w portalu Facebook:


 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie