2021
Promocja publikacji "Śladami Prymasa Tysiąclecia"
W środę 17 listopada br., w sali Kina "Diana" odbyła się promocja książki autorstwa Janusza Stolarczyka, pt. "Śladami Prymasa Tysiąclecia".
Promocję publikacji uświetniło spotkanie z jej autorem. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców, którzy po odebraniu bezpłatnych egzemplarzy wydawnictwa, mieli również okazję do rozmowy z Januszem Stolarczykiem oraz otrzymania indywidualnej dedykacji. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Weronika Giemza (skrzypce).
Publikacja Janusza Stolarczyka, pt. "Śladami Prymasa Tysiąclecia", jest w dalszym ciągu dostępna nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych - można ją odebrać w biurze Agencji Sportu i Promocji w Prudniku (ul. Rynek 1).
Janusz Stolarczyk, który jest historykiem i pracownikiem Muzeum Ziemi Prudnickiej, na wstępie nawiązał do opisanych w książce: Zuzueli, w której przyszedł na świat kard. Wyszyński, a także do poszczególnych miejsc jego internowania.
- Okazuje się, że każda z tych miejscowości, w których był przetrzymywany Kardynał, ma bardzo ciekawą historię, przechodziły kiedyś różne losy. W książce umieściłem krótkie zarysy ich historii - mówił autor.
Odwołał się również do cytowanych w publikacji wspomnień samego kard. Wyszyńskiego, w tym dotyczących okoliczności jego aresztowania, który miał powiedzieć, że wówczas w jego obronie stanęli Niemiec i pies. Janusz Stolarczyk wyjaśnił zebranym, że chodzi o mało znaną postać ks. infułata Adalberta Wojciecha Zinka, kapłana pochodzenia niemieckiego, apostolskiego administratora diecezji warmińskiej. Jako jedyny z hierarchów odmówił on odczytania w kościołach diecezji deklaracji Episkopatu, odcinającej się od prymasa Wyszyńskiego po jego aresztowaniu. Duchowny ponadto niejednokrotnie przeciwstawiał się rozmaitym naciskom władz komunistycznych, za co spędził 16 miesięcy w areszcie UB.
Autor podkreślał, że osoba Prymasa Tysiąclecia budzi w nim duże wzruszenie, m.in. ze względu na postawę chrześcijańskiego miłosierdzia wobec nieprzyjaciół, wyrażającą się w modlitwach zanoszonych przez błogosławionego za Bolesława Bieruta, z którego inicjatywy był więziony.
Przyznał, że inspiracją do napisania publikacji o kard. Wyszyńskim była znajomość jego postaci, zapoczątkowana jeszcze w dzieciństwie, kiedy w domu rodzinnym mówiło się o internowaniu prymasa w Prudniku.
Publikacja została opracowana i wydana w ramach realizowanego przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku projektu pn. "Śladami Prymasa Tysiąclecia", poświęconego beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wydawnictwo ma charakter biograficzny - ukazuje najważniejsze fakty z życia Prymasa Tysiąclecia, począwszy od narodzin i dzieciństwa oraz młodości, skupiając się jednak na jego formacji kapłańskiej, a następnie wydarzeniach po święceniach na biskupa i objęciu przywództwa w polskim Kościele.
Opisuje również poszczególne miejsca, w których Prymas Tysiąclecia był więziony, po jego aresztowaniu przez komunistyczne władze we wrześniu 1953 r., i gdzie jednocześnie zrodziły się i dojrzewały najważniejsze idee prymasostwa kard. Stefana Wyszyńskiego - na czele z Jasnogórskimi Ślubami Narodu Polskiego.
W publikacji zawarto wiele unikalnych fotografii, udostępnionych przez Instytut Prymasowski w Warszawie. Książka jest czterojęzyczna - została wydana po polsku i zawiera jednocześnie tłumaczenia w językach: czeskim, niemieckim i angielskim.
Projekt "Śladami Prymasa Tysiąclecia", jest realizowany przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku za pośrednictwem Euroregionu Pradziad i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa "Przekraczamy granice".