03.12
2021

Zaproszenie: promocja polsko-czeskiego tomiku poetyckiego

Burmistrz Prudnika - Grzegorz Zawiślak oraz Agencja Sportu i Promocji w Prudniku - serdecznie zapraszają na promocję polsko-czeskiego tomiku poezji pt. „Nábřeží nón / Nabrzeże non”, autorstwa Františka Všetički, w przekładzie Wojciecha Ossolińskiego.

Spotkanie - z udziałem obu autorów publikacji - odbędzie się w środę 8 grudnia br., w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury (ul. Kościuszki 1A), o godz. 18:00. Każdy z gości wydarzenia otrzyma bezpłatny egzemplarz wydawnictwa.

Na tom „Nábřeží nón / Nabrzeże non” składa się 70 wierszy: 35 oryginalnych czeskich tekstów Františka Všetički, oraz ich polskie przekłady, autorstwa Wojciecha Ossolińskiego.
Z uwagi na swoją formę poetycką, wszystkie utwory są nonami. Nona to dziewięciowersowa strofa, z pierwotnym układem rymów: abababccb, mająca swój rodowód we Włoszech. Za jej wynalazcę uznawany jest Dino Compagni (1255–1324) - florencki polityk i kupiec, oraz pisarz historyczny i jeden z najważniejszych XIV-wiecznych włoskich kronikarzy. Na przestrzeni wieków nona uległa licznym modyfikacjom rymowym, jednak autorzy tomu „Nábřeží nón / Nabrzeże non” powracają do pierwowzoru.

Wydanie opatrzył słowem wstępnym Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak, a posłowie do zbioru wierszy dopisał David Voda - związany z Ołomuńcem pisarz, poeta, historyk sztuki, tłumacz, redaktor i autor esejów artystyczno-historycznych.

promocja tomiku - zaproszenie - plakat (900).jpeg

O autorach:

František Všetička (urodzony w 1932 r. w Ołomuńcu)
Profesor na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu (związany z uczelnią od roku 1964), teoretyk literatury (zajmuje się literaturą czeską, słowacką, polską i rosyjską), prozaik, poeta i tłumacz.
Łącznie opublikował ponad 30 książek, oraz trzy tomiki wierszy. Tłumaczył również książki poetów polskich, w tym m.in. Tadeusza Soroczyńskiego i Wojciecha Ossolińskiego. Jest członkiem kolegium redakcyjnego pism „The Peculiarity of Man” (Toruń-Kielce) i „Inskrypcje” (Siedlce). Laureat odznaki „Złoty Wawrzyn Literacki” (2015).

Wojciech Ossoliński (rocznik 1949, prudniczanin)
Jest autorem 17 tomików poezji (cztery oczekują na druk), oraz redaktorem kilkunastu pozycji literackich (antologie, almanachy, wydania autorskie).
Od 27 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach, przewodził także innym grupom literackim w Prudniku (SSSP i 3 razy Zet, Klub Ludzi Piszących) i Głuchołazach (Twórcze Koło Poetyckie Młodych). Jest związany z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury (wieloletni członek władz krajowych, dwukrotny prezes opolskiego RSTK) i z Nauczycielskim Klubem Literackim przy ZO ZNP w Opolu.
Znany również jako organizator spotkań literackich, wieloletni przewodniczący jury paczkowskiego konkursu poetyckiego „Mury Mówią”, juror wielu konkursów recytatorskich.
Jest laureatem kilkunastu konkursów poetyckich, w tym I miejsca w konkursie poetyckim pt. „Krajobrazy słowa” i Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego. W 2008 r. uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał również „Medal Honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego” (nadany przez kapitułę RSTK Bydgoszcz, za zasługi dla kultury robotniczej), a także odznakę „Zasłużony Organizator Kultury, Sportu, Turystyki ZNP”.


Projekt „Z poezją na Ty!” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad.

logotypy 1024.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie