10.12
2021

Spotkanie z twórcami polsko-czeskiego tomiku poetyckiego

W środę 8 grudnia br., w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja polsko-czeskiego tomiku poezji pt. „Nábřeží nón / Nabrzeże non”, autorstwa Františka Všetički, w przekładzie Wojciecha Ossolińskiego.

Publikacja została wydana przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, w ramach realizowanego przez nią projektu pn. „Z poezją na Ty!”. 
Spotkanie autorskie z udziałem obu poetów prowadziła dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, dr Sylwia Gawłowska.
František Všetička oraz Wojciech Ossoliński z humorem i dystansem opowiadali m.in. o kulisach powstania publikacji, oraz o swojej wieloletniej przyjaźni i twórczości.
Agencja Sportu i Promocji w Prudniku przygotowała dla uczestników promocji bezpłatne egzemplarze tomiku oraz upominki.
Gratulacje i podziękowania na ręce autorów złożyli: Wiceburmistrz Prudnika - Jarosław Szóstka i Dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku - Małgorzata Halek.

Na tom „Nábřeží nón / Nabrzeże non” składa się 70 wierszy: 35 oryginalnych czeskich tekstów oraz ich polskie przekłady. Z uwagi na swoją formę poetycką, wszystkie utwory są nonami. Nona to dziewięciowersowa strofa, z pierwotnym układem rymów: abababccb, powstała we Włoszech, na przełomie XIII-XIV w.
Jak mówi Wojciech Ossoliński, współautor tomiku poetyckiego „Nábřeží nón/Nabrzeże non”, dla niego praca nad tekstami stanowiła wyzwanie:
- Szukanie słów, wejście w melodię, szukanie takich rozwiązań, które potrafiłyby sprostać wymogowi układu rymów, jaki stawia nona. Ostatnie wersy zmuszają do poetyckiej ekwilibrystyki. Zdawałoby się, że mają być czymś w rodzaju podsumowania, puenty. Jak to zrobić, kiedy sama zmiana rymu, jakby wymusza na tłumaczącym, ale też i piszącym, szukanie słowa, które by korespondowało z wcześniejszym zapisem i historią, która się tam dzieje? Jest to niesamowite ćwiczenie umysłu. A poza tym, tworzą się nowe treści, którymi się później ktoś może zachwycić - wyjaśnia współautor publikacji.

Tomik i jego autorów komplementowała dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury:
- Bardzo się cieszę, że mogliśmy gościć w Prudniku znakomitych artystów słowa, panów Františka Všetičkę i Wojciecha Ossolińskiego, którzy opublikowali niezwykle interesującą książkę, zatytułowaną „Nabrzeże non”. Jest to książka, która pokazuje siłę języka, siłę poezji. Książka, której język otwiera rozmaite znaczenia - podsumowała spotkanie dr Sylwia Gawłowska.
- Polecam, zwłaszcza osobom które interesują się literaturą, interesują się formalizmem w zakresie poezji - bo książka ta prezentuje nony, formy wiersza które są nieoczywiste, rzadko spotykane. I warto tę próbę dwóch poetów zobaczyć, przeczytać i doświadczyć jej - rekomenduje publikację dyrektor POK. 

Nabrzeże_non_fot_01.jpegNabrzeże_non_fot_02.jpegNabrzeże_non_fot_03.jpegNabrzeże_non_fot_04.jpegNabrzeże_non_fot_05.jpegNabrzeże_non_fot_06.jpegNabrzeże_non_fot_07.jpegNabrzeże_non_fot_08.jpegNabrzeże_non_fot_09.jpegNabrzeże_non_fot_10.jpegNabrzeże_non_fot_11.jpegNabrzeże_non_fot_12.jpegNabrzeże_non_fot_13.jpeg

Projekt „Z poezją na Ty” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregion Pradziad.

logotypy 1024.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie