- Współpraca
- >
- z Euroregionem Pradziad
- >
- Projekty 2021
- >
- Śladami Prymasa Tysiąclecia
2021
Realizacja projektu „Śladami Prymasa Tysiąclecia"
Z okazji ogłoszonej w tym roku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Agencja Sportu i Promocji w Prudniku zrealizowała projekt pn. „Śladami Prymasa Tysiąclecia”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”.
W ramach ww. projektu podjęto szereg działań, których celem było uczczenie beatyfikacji i uhonorowanie osoby Prymasa Tysiąclecia:
- Koncert „Skrawek nieba”, który odbył się w niedzielę 12 września br., przy Grocie Lurdzkiej w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, zorganizowany we współpracy z Prudnickim Ośrodkiem Kultury.
Promocji wydarzenia nadano szeroki rozgłos, poprzez informowanie zarówno w lokalnych mediach, jak i na szerszą skalę, za pośrednictwem Internetu (strony internetowe, social media). Dodatkowo dla mieszkańców i przyjezdnych zapewniono bezpłatne kursy komunikacji miejskiej do klasztoru oo. franciszkanów.
W trakcie wydarzenia miejsce, gdzie internowany był sam Kardynał, wypełnione było tłumem ludzi - mieszkańców oraz gości spoza Gminy Prudnik, w tym m.in. z Czech - a okolica rozbrzmiewała pięknymi pieśniami i muzyką sakralną.
Koncert prowadziła Anna Święcicka, na co dzień pracująca w TVP3 Opole, której ciepły, melodyjny głos oraz profesjonalizm były wspaniałym dopełnieniem koncertu religijnego w Prudniku. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w tym dniu w wydarzeniu TVP3 Opole przygotowała retransmisję koncertu beatyfikacyjnego, którą można było zobaczyć w telewizji 26 września br.
- „Półmaraton Górski – Prudnicki Bieg Prymasowski” w Prudniku-Lesie - to kolejne wydarzenie w ramach opisanego projektu „Śladami Prymasa Tysiąclecia”.
W sobotę 9 października 2021 r. w półmaratonie górskim wystartowało 113 zawodników. Mimo, że bieg na dystansie 21 km, w randze półmaratonu górskiego odbywał się u nas po raz pierwszy, na jego starcie stanęli biegacze nie tylko z Prudnika i okolic (m.in. Nysa, Głuchołazy, Biała, Łąka Prudnicka, Lubrza), czy regionu (m.in. Opole, Brzeg, Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Głubczyce), ale też z bardziej odległych zakątków Polski: głównie z Dolnego Śląska oraz z okolic Łodzi, Mazowsza czy Wielkopolski. Przybyli również reprezentanci miasta partnerskiego Krnov w Czechach.
Uczestnicy biegu mieli do pokonania niełatwą, ale malowniczą trasę, złożoną z dwóch pętli, z kilkoma stromymi podbiegami i zbiegami. Trasa wiodła m.in. przez okoliczne wzniesienia: Kozią Górę, Górę Okopową, Długotę i Świętą Górę.
Bezkonkurencyjnym zwycięzcą pierwszej edycji półmaratonu górskiego został Przemysław Marciniak, który trasę pokonał w czasie 1 godziny, 29 minut i 58 sekund. Komplet wyników dostępny jest na stronie firmy TimeSport (time-sport.pl), która przeprowadziła profesjonalny pomiar czasu podczas biegu. Jednak gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy odważyli się zmierzyć z trasą półmaratonu.
Na starcie biegacze otrzymali pakiety startowe wraz z numerem startowym, a na trasie rozmieszczono punkty odżywcze z wodą i przekąskami. Na mecie uczestnicy biegu mieli zagwarantowany medal i posiłek regeneracyjny. Każdy otrzymał też pamiątkowy upominek.
Warto podkreślić, że wydarzenie przebiegało przy idealnej – zdaniem większości – pogodzie: słoneczna i rześka aura, nie tylko sprzyjała bieganiu, ale też umożliwiała podziwianie uroków okolic Sanktuarium św. Józefa oraz prudnickiego lasu. Bardzo cieszą liczne, pozytywne opinie, odnoszące się do poziomu organizacji tego wydarzenia, wyrażane przez zdecydowaną większość biegaczy.
Promocję medialną wydarzenia oraz relacje z jego przebiegu, zapewnili: TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki, Radio Doxa, portal góryopawskie.eu, Prudnik24.
- Publikacja „Śladami Prymasa Tysiąclecia” – w ramach realizacji projektu została wydana publikacja pt. „Śladami Prymasa Tysiąclecia”, autorstwa Janusza Stolarczyka. Książka w twardej oprawie, jest wędrówką śladami Stefana Wyszyńskiego, dzięki której bliżej poznajemy miejsca, w których był więziony, a które okazały się stacjami Jego duchowego rozwoju. Broszura została przetłumaczona na języki angielski, niemiecki i czeski.
Dodatkowo, aby zwiększyć rangę realizowanego zadania, w środę 17 listopada br., w sali Kina „Diana” odbyła się promocja książki, którą uświetniło spotkanie z jej autorem. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców, którzy po odebraniu bezpłatnych egzemplarzy wydawnictwa, mieli również okazję do rozmowy z Januszem Stolarczykiem oraz otrzymania indywidualnej dedykacji. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Weronika Giemza, która zagrała na skrzypcach.
Osoby, które nie mogły uczestniczyć w promocji książki informujemy, że publikacja Janusza Stolarczyka, pt. „Śladami Prymasa Tysiąclecia” jest w dalszym ciągu dostępna nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Można ją odebrać w biurze Agencji Sportu i Promocji w Prudniku (ul. Rynek 1).
- Szlak Prymasowski – w ramach zadania opisane zostały miejsca wchodzące w skład wytyczonego Szlaku Prymasowskiego. Dodatkowo w aplikacji mobilnej Gminy Prudnik stworzony został osobny moduł, poświęcony omawianemu szlakowi oraz osobie Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszelkie teksty zawarte w module zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki oraz czeski.
Projekt projekt pn. „Śladami Prymasa Tysiąclecia” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”
Powrót do poprzedniej strony »