11.02
2022

Realizacja projektu „Sportowe pogranicze”

Mając na względzie upowszechnianie sportu i rozwijanie współpracy w tym zakresie między społecznościami i samorządami na pograniczu polsko-czeskim, w roku 2021 Agencja Sportu i Promocji w Prudniku zrealizowała projekt pn. „Sportowe pogranicze”.

Cele projektu

Główne cele wspomnianego projektu, którego partnerem było Město Bruntál, to wzmocnienie integracji i tożsamości społeczności lokalnych, a także rozwój transgranicznego partnerstwa samorządów na pograniczu polsko-czeskim.
Ich osiągnięciu miała służyć organizacja szeregu wydarzeń sportowych dla mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego, będąca okazją do zapoznania się z historią i kulturą obu miast i poszerzenia kręgu osób zainteresowanych wydarzeniami sportowymi. Zaangażowanie w realizację projektu pracowników Agencji Sportu i Promocji w Prudniku oraz Urzędu Miejskiego w Bruntalu miało sprzyjać wymianie doświadczeń i pogłębieniu współpracy pracowników samorządowych z Polski i Czech.

Działania
Projekt „Sportowe pogranicze” zakładał w pierwszej kolejności zakup wyposażenia niezbędnego do realizacji wydarzeń sportowych - siatkówki plażowej, tenisa stołowego, maratonów fitness, biegów przełajowych, turnieju piłki nożnej, siatkówki, pływania - a następnie organizację zawodów sportowych w wymienionych dyscyplinach.

Zakupy sprzętu
Na potrzeby organizacji poszczególnych imprez sportowych nabyto:
- podest sceniczny – wykorzystywany podczas maratonów fitness;
- bramę startową – element przydatny przy organizacji biegów przełajowych;
- słupki, siatki, oraz leżaki i parasole plażowe – na turniej siatkówki plażowej
- zestaw nagłośnienia basowego – na turniej siatkówki plażowej;
- dwa stoły do tenisa stołowego;
- podium sportowe – wykorzystywane podczas różnych zawodów sportowych.

Sportowe_pogranicze_sprzęt_fot_01 (podest).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_02 (brama startowa).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_03 (leżaki).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_04 (parasole).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_05 (nagłośnienie).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_06 (nagłośnienie).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_07 (stoły ping-pong).jpegSportowe_pogranicze_sprzęt_fot_08 (podium).jpeg

 

Organizacja wydarzeń
W ramach realizacji projektu zorganizowane zostały imprezy sportowe w następujących dyscyplinach sportowych: fitness, siatkówka plażowa, tenis stołowy, piłka nożna, biegi przełajowe, siatkówka, pływanie.
Wszystkie wydarzenia zaplanowano wspólnie z partnerem czeskim (uzgodniono terminy wydarzeń, ilość osób, regulamin imprez, itd.). Zapewniono transport dla mieszkańców z Bruntalu oraz catering dla wszystkich uczestników. Wszystkie wydarzenia sportowe zostały ponadto objęte obsługą medyczną. Każdy z uczestników otrzymywał również pamiątkowy medal oraz upominek (kubek). 
Po stronie polskiej i czeskiej prowadzono promocję wydarzeń: w formie plakatów (w wersji polskiej i czeskiej), wiadomości na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Sportowe pogranicze - medale_www.jpeg

 

Wydarzenia zorganizowane w ramach projektu "Sportowe pogranicze":

Maraton Fitness (26 czerwca 2021 r.)
Maraton odbywał się w hali Kompleksu Sportowego "Sójka" w Prudniku. Uczestnicy brali udział w zajęciach z tabaty, zumby, oraz jogi.

Sportowe_pogranicze_impreza_1_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_1_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_1_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_1_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_1_fot_05.jpeg

 

Międzynarodowy Turniej Siatkówki Plażowej (14 sierpnia 2021 r.)
Turniej zorganizowano na basenie letnim przy ul. Zwycięstwa w Prudniku. Mecze rozgrywano w dwóch kategoriach: OPEN Mężczyzn oraz MIKST (pary mieszane).

Sportowe_pogranicze_impreza_2_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_2_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_2_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_2_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_2_fot_05.jpeg

 

Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego (4 września 2021 r.)
W turnieju, rozegranym w hali Kompleksu Sportowego "Sójka", wzięło udział 20 zawodników, zrzeszonych w klubach z Polski i Czech. Możliwość rozgrywania spotkań we własnym gronie mieli także zawodnicy-amatorzy.

Sportowe_pogranicze_impreza_3_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_3_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_3_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_3_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_3_fot_05.jpeg

 

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Prudnika (8 września 2021 r.)
Zawody odbyły się na stadionie sportowym przy ul. Włoskiej w Prudniku, z udziałem 6 drużyn, złożonych z zawodników szkół podstawowych (chłopcy z rocznika 2011 i młodszych). W turnieju wystąpiły zespoły: UKS Hattrick Głuchołazy, dwie drużyny Stowarzyszenia Sportowego "Piątka" (I i II),  "Spiders" Krapkowice, LUKS RB Głogówek oraz goście z Czech - FC Slavoj Olympia Bruntal.

Sportowe_pogranicze_impreza_4_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_4_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_4_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_4_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_4_fot_05.jpeg

 

Maraton Fitness (16 października 2021 r.)
Kilkadziesiąt uczestniczek wzięło udział w jesiennym Maratonie Fitness, zorganizowanym w hali Kompleksu Sportowego "Sójka" w Prudniku. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów z Polski oraz Czech: Tabata Power (Małgorzata Kublicka), Aero Kick-Box (Sandra Kostrowicka), Trening interwałowy (Ivona Orságová), Joga (Ewelina Fundeła).

Sportowe_pogranicze_impreza_5_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_5_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_5_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_5_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_5_fot_05.jpeg

 

Wirtualny polsko-czeski Bieg Niepodległości (11-22 listopada 2021 r.)
Inicjatywa miała na celu sportowe uczczenie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę oraz Republikę Czeską niepodległości. Sytuację pandemiczna nie pozwoliła na organizację wspólnego biegu, ale każdy zainteresowany mógł wziąć udział w biegu wirtualnym. Należało w terminie pomiędzy 11 a 22 listopada 2021 r. przebiec jeden z trzech proponowanych dystansów (600 m, 1918 m lub 11 km), po czym udokumentować to za pomocą urządzenia z aplikacją mobilną, przesyłając wynik organizatorowi. Uczestników nie obowiązywały limity czasu ani wieku.
Propozycja spotkała się z zainteresowaniem po obu stronach granicy - udział w wydarzeniu wzięło prawie sto osób. Biegano indywidualnie, całymi rodzinami, także w szkołach.

Wirt_Pl-Cz_Bieg_Niepodl_fot_01_www.jpegWirt_Pl-Cz_Bieg_Niepodl_fot_02_www.jpegWirt_Pl-Cz_Bieg_Niepodl_fot_03_www.jpegWirt_Pl-Cz_Bieg_Niepodl_fot_04_www.jpegWirt_Pl-Cz_Bieg_Niepodl_fot_05_www.jpeg

 

Polsko-Czeski Turniej Piłki Siatkowej (3 grudnia 2021 r.)
Turniej, przeznaczony dla funkcjonariuszy służb mundurowych, pracowników samorządowych oraz pracowników jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, odbył się w hali sportowej ASiP przy ul. Łuczniczej 1. Został zorganizowany we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Prudniku oraz Stowarzyszeniem IPA - Region Prudnik.
Do rozgrywek przystąpiło 6 drużyn: Komenda Powiatowa Policji w Prudniku, Stowarzyszenie IPA Region Kędzierzyn-Koźle, Komenda Powiatowa Policji w Kluczborku, Urząd Miejski w Bruntálu, Gmina Głogówek, Gmina Prudnik.

Sportowe_pogranicze_impreza_7_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_7_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_7_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_7_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_7_fot_05.jpeg

 

Polsko-Czeskie Mikołajkowe Zawody Pływackie (4 grudnia 2021 r.)
W zawodach, które odbyły się na pływalni w prudnickim Kompleksie Sportowym "Sójka",  wzięło udział blisko 80 zawodników, z Nysy, Krapkowic, Prudnika i Mikulowic. Rywalizowali oni na dystansie 50 m (dwie długości basenu), w pięciu kategoriach wiekowych, w stylach pływackich: motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym.

Sportowe_pogranicze_impreza_8_fot_01.jpegSportowe_pogranicze_impreza_8_fot_02.jpegSportowe_pogranicze_impreza_8_fot_03.jpegSportowe_pogranicze_impreza_8_fot_04.jpegSportowe_pogranicze_impreza_8_fot_05.jpeg

 

Efekty realizacji projektu

Realizacja projektu „Sportowe pogranicze” przyczyniła się do zwiększenia współpracy społeczeństwa obywatelskiego, integracji mieszkańców pogranicza na poziomie lokalnym, a także rozwoju współpracy transgranicznej i promocji wspólnego obszaru.
Organizacja wydarzeń sportowych przez pracowników samorządowych zaowocowała wymianą doświadczeń i dobrych praktyk, a udział w tych wydarzeniach rodzin polsko-czeskich służył podtrzymaniu tożsamości i tradycji. Organizacja imprez poszerzyła krąg osób zainteresowanych udziałem w wydarzeniach sportowych.

Całkowita wartość projektu to ponad 23,4 tys. Euro.

Projekt pn. „Sportowe pogranicze” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad.

logotypy 1024.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie