25.04
2022

Upamiętnili legendy kolarstwa

Ponad stu uczestników, wspólnie z Burmistrzem Prudnika, pokonało w sobotę 23 kwietnia br. trasę VII Turystycznego Rajdu Rowerowego, prowadzącą po malowniczych zakątkach Prudnika i okolic.

Wydarzeniu corocznie przyświeca motto: „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”. Odbywający się na wiosnę, zapoczątkowany w roku 2016 rajd, stanowi okazję do upamiętnienia postaci oraz sportowych dokonań patronujących mu dwóch wielkich osobowości prudnickiego i polskiego sportu.
Jednocześnie tradycyjnie oficjalnie otwiera on prudnicki sezon rowerowy. Niezmiennie od początku, celem rajdu pozostaje też popularyzacja turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi Prudnickiej oraz Gór Opawskich.
Wydarzenie - tradycyjnie organizowane przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, we współpracy z PTTK Prudnik - Oddziałem Sudetów Wschodnich - ma zatem charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

W tym roku w sposób szczególny wspominano zmarłego tragicznie na początku października ub.r. Franciszka Surmińskiego, który jako wciąż czynny sportowo nestor prudnickiego kolarstwa, towarzyszył uczestnikom wszystkich poprzednich sześciu edycji rajdu.
W krótkim przemówieniu poprzedzającym start imprezy, Burmistrz Prudnika - Grzegorz Zawiślak podkreślał, że tegoroczna, już VII edycja rajdu, „(...) to pierwszy raz, kiedy jedziemy w tę trasę bez ikony Prudnika - Franciszka Surmińskiego”. Następnie zebrani przed zabytkową altaną w prudnickim Parku Miejskim chwilą ciszy uczcili pamięć obu patronów rajdu, jak i wszystkich innych lokalnych pasjonatów kolarstwa, których nie ma już z nami.
Otwierając sobotnie wydarzenie, Grzegorz Zawiślak doceniał także dobrą, jak zwykle, frekwencję i szeroki przekrój wiekowy uczestników - od dzieci do seniorów. Podkreślając jednocześnie, że wszyscy oni są „młodzi duchem", zachęcał przy tym zebranych do propagowania rajdu wśród znajomych, by jak najwięcej osób brało w nim udział, aktywnie spędzając czas.

Wzorem lat ubiegłych, VII Turystyczny Rajd Rowerowy wystartował z Parku Miejskiego w Prudniku, a jego metę wyznaczono na błoniach klasztornych przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. Szczęśliwie, pogoda - po raz kolejny - dopisała, pozwalając cieszyć się słońcem i podziwiać atrakcyjne krajobrazy pogranicza.
Uczestnicy - wśród których byli zarówno mieszkańcy Gminy Prudnik oraz sąsiednich miejscowości (m.in. Głuchołazy, Biała), jak i przyjezdni z całego regionu (w tym z: Opola, Kędzierzyna-Koźla,  Brzegu, Niemodlina, Nysy, Korfantowa, Rzymkowic), a nawet z Gliwic - mieli do pokonania malowniczą, ale miejscami także wymagającą trasę, o długości około 24,5 km.
Biegła ona z Prudnika, kolejno do Moszczanki i Wieszczyny, następnie - przecinając granicę - w stronę czeskiego Jindrichova, skąd kierowała się na powrót do Polski, zmierzając do Dębowca i prowadząc ostatecznie do mety przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

VII Turystyczny Rajd rowerowy_mapa_www.jpeg

Interaktywna mapa trasy VII Turystycznego Rajdu Rowerowego dostępna jest w serwisie Wikiloc.

Na mecie na wszystkich czekał już rodzinny piknik i wiele atrakcji. Wśród tych kulinarnych, możliwość uraczenia się wyborną grochówką, samodzielnie upieczoną na ognisku kiełbasą, czy degustacji wybranego rodzaju znakomitej kawy z ekspresu od jednego z wiodących producentów tego sprzętu.
Można było również wziąć udział w prowadzonych przez instruktorów prudnickiego PTTK konkurencjach sprawnościowych: rzutach do tarczy, slalomie na hulajnodze, czy przeciąganiu opony na linie. Warto było podjąć wysiłek, bo na zwycięzców rywalizacji czekały atrakcyjne upominki, w postaci m.in. akcesoriów turystycznych oraz gadżetów promocyjnych Gminy Prudnik.
Była również okazja do odwiedzenia stoiska informacyjnego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, miasteczka ruchu drogowego dla dzieci. czy obejrzenia z bliska wnętrza policyjnego radiowozu.

VII Turystyczny Rajd Rowerowy objęły patronatem medialnym: TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki / terazprudnik.pl, Gazeta Prudnik24, Portal Turystyczny Góry Opawskie.

Materiał o rajdzie w TVP3 Opole:

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy wspomogli organizację tego wydarzenia. Szczególne zaangażowanie po raz kolejny okazali przewodnicy z Klubu Turystyki Rowerowej PTTK Prudnik. To grupa energicznych i przyjaznych osób, które prowadzą uczestników rajdu po trasie, ubarwiając czas licznymi ciekawostkami i jednocześnie czuwając nad bezpieczeństwem rowerzystów.

Za wspólnie spędzony czas dziękujemy również wszystkim uczestnikom, licząc na ponowne spotkanie już za rok.

VII_Rajd_Rowerowy_fot_04.jpeg

VII_Rajd_Rowerowy_fot_01.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_02.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_03.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_04.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_05.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_06.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_07.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_08.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_09.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_10.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_11.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_12.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_13.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_14.jpegVII_Rajd_Rowerowy_fot_15.jpeg

Zdjęcia z rajdu są dostępne także na stronie ASiP na Facebooku:

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie