09.05
2022

Posprzątali prudnicką rzekę

Około 1200 kg śmieci zebrano podczas sobotniej (7 maja 2022 r.) pro-ekologicznej akcji porządkowania brzegów rzeki Prudnik, zorganizowanej przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, wspólnie ze stowarzyszeniem American Muscle Team.

Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowano do wszystkich chętnych, którzy chcieli przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i porządku w Prudniku.
Zamierzeniem było oczyszczenie ze śmieci i innych nieczystości brzegów rzeki Prudnik w granicach administracyjnych miasta (a także kanału młynówki, w pobliżu ul. Reja), na odcinku o długości około 7 km - od okolic basenu letniego przy ul. Zwycięstwa, do siedziby ZWiK Prudnik przy ul. Poniatowskiego.

Na miejsce zbiórki przy basenie letnim przybyło około 50 osób, w różnym wieku, w tym także przebywający w naszej gminie uchodźcy z Ukrainy. Cieszy nie tylko frekwencja, ale zwłaszcza udział grupy młodych prudniczan, którym ekologia i dbałość o ich otoczenie, nie są obojętne.
W trakcie krótkiej odprawy przedstawiono trasę, podzielono uczestników na grupy i rozdano sprzęt (organizatorzy zapewnili wszystkim podstawowe wyposażenie, w postaci m.in. jednorazowych rękawiczek i worków na śmieci). Następnie przystąpiono do akcji, podczas której nad bezpieczeństwem uczestników czuwał ratownik medyczny z Fundacji ANKAR.

Pracy było sporo. Trzeba było nie tylko wyzbierać całą masę porzuconych stosunkowo niedawno śmieci. W wielu miejscach niestety natknięto się na zalegające od dłuższego czasu skupiska odpadów. Wśród nich znaleziono rozmaite przedmioty, których zdecydowanie nie powinno być w otoczeniu rzeki, jak m.in. stary fotel, wiaderko, czy zużyte opony, nie tylko rowerowe, ale także o znacznie większym rozmiarze. Podczas całej akcji zebrano łącznie aż 1200 kg śmieci.

Po zakończeniu sprzątania na całej wyznaczonej trasie, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Na polanie przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie dla wszystkich uczestników akcji Agencja Sportu i Promocji w Prudniku zorganizowała ognisko z kiełbaskami.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w tej - jak się okazało - bardzo potrzebnej z punktu widzenia ochrony środowiska, a przy tym społecznej i edukacyjnej, akcji.

Sprzątanie rzeki Prudnik odbyło się w ramach organizowanej w wielu miejscach w Polsce, międzynarodowej "Akcji Czysta Odra", której celem jest ochrona przed zaśmieceniem drugiej co do wielkości rzeki w naszym kraju, wraz z jej dorzeczem. Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii jest wrocławski podróżnik i ekolog, Dominik Dobrowolski.

Sprzątanie_rzeki_grupa_www.jpeg

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie