- Wydarzenia i imprezy
- >
- Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego
- >
- 23. Wystawa (2022)
- >
- Relacja
2022
Rękodzielnicy i twórcy ludowi powrócili do Prudnika
W dniach 3-5 czerwca br. w Prudniku miały miejsce trzy duże wydarzenia, w których uczestniczyły tłumy mieszkańców Gminy Prudnik oraz okolicznych miejscowości, a także goście i turyści z różnych zakątków Polski i Europy. Równolegle w naszym mieście odbywały się: 23. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, ogólnopolski XIII Festiwal Miast Cittaslow, a także Dni Prudnika.
Agencja Sportu i Promocji w Prudniku była głównym organizatorem 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego (3-5 czerwca br.), współorganizując również kolejne znaczące wydarzenie towarzyszące Wystawie - ogólnopolski XIII Festiwal Miast Cittaslow.
Wystawa, jako impreza z 25-letnią tradycją, posiada już ugruntowaną renomę, od lat ciesząc się ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony twórców ludowych jak i odwiedzających. Nie inaczej było w tym roku, kiedy to trzydniowe wydarzenie po raz kolejny przyciągnęło niemal trzystu wystawców i kilkanaście tysięcy gości - mieszkańców Prudnika i okolic, regionu opolskiego oraz pogranicza polsko-czeskiego.
Większość stoisk, wzorem lat poprzednich, ulokowano w hali ASiP przy ul. Łuczniczej, gdzie Wystawcy prezentowali szeroki przekrój wytworów rękodzieła i rzemiosła artystycznego, m.in.: ceramikę, metaloplastykę, malarstwo, rzeźbę, haft, koronkę, biżuterię, czy decoupage.
Na zewnętrznym terenie wystawowym, bezpośrednio obok hali, rozstawiono natomiast: scenę główną pod namiotem wystawowym, a także „Aleję kwiatów” – w której wystawiali się ogrodnicy i rolnicy, oraz „Aleję pszczół i miodów” – z produktami pszczelimi i sprzętem pszczelarskim. W ich sąsiedztwie znalazły się również stoiska z kuchnią regionalną. Przy namiocie wystawowym została ulokowana także - przygotowana z myślą o najmłodszych gościach - strefa zabaw i relaksu. W niej czekało szereg atrakcji, w tym: malowanie twarzy oraz tatuaży, animacje, bańki mydlane i inne.
Tradycyjnie już, ekspozycji wystawowej towarzyszył różnorodny program artystyczny, prezentowany na scenie. W tym roku obejmował on: występy solistów i grup z Prudnickiego Ośrodka Kultury (m.in. Dziecięce Studio Piosenki POK, Młodzieżowe Studio Piosenki POK), koncert uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Prudniku, a także występy zaproszonych przez organizatorów zespołów muzycznych (FRGAL, Beata Brodzińska i Waldemar Orłowski, Acoustica, Balkan Spirit Projekt, Vrtek, ZAKUKA). Drugiego dnia imprezy swoje artystyczne pasje - podczas bloku pod hasłem „Seniorzy dla miasta!” - zaprezentowały także prudnickie środowiska senioralne, skupione wokół Prudnickiego Uniwersytetu III Wieku i Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia”.
Stałym punktem programu Wystawy jest też organizacja konkursów: na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” oraz na „Najlepszą Potrawę Regionalną”. Jako pierwszy, w piątek 3 czerwca, przeprowadzono konkurs kulinarny, którego wyniki ogłaszane są zawsze podczas zakończenia imprezy.
Otwarcie 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego
O godz. 14:30 na scenie plenerowej nastąpiło oficjalne otwarcie 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, z udziałem przedstawicieli miast partnerskich oraz zaprzyjaźnionych z Prudnikiem: niemieckiego Northeim (burmistrz Simon Hartmann oraz Maciej Dahms), ukraińskiej Nadwórnej (mer Zinowij Andrijowicz) oraz czeskich - Krnova (wicestarosta Miroslav Binar) i Bruntala (Alena Pajkošová). W uroczystości uczestniczyli także: poseł Katarzyna Czochara, starosta prudnicki Radosław Roszkowski oraz reprezentujący senatora Jerzego Czerwińskiego – Dariusz Kolbek.
Wiele uwagi poświęcono partnerstwu naszych miast. Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak, wręczył włodarzom Northeim, Nadwórnej i Krnova pamiątkowe dyplomy z okazji jubileuszy 20 i 30 lat, które minęły od czasu podpisania układów partnerskich z Prudnikiem.
Nastąpiło również symboliczne wręczenie przez Burmistrza Prudnika odznaki honorowej „Zasłużony dla miasta i gminy Prudnik”, przyznanej przez Radę Miejską jednemu z liderów i wieloletnich działaczy na rzecz współpracy partnerskiej Nadwórnej i Prudnika - Romanowi Sadrukowi. Laureat, zmagający się z chorobą, nie mógł odebrać wyróżnienia osobiście (nawiązano jednak połączenie telefoniczne), zostało ono zatem przekazane merowi Zinowijowi Andrijowiczowi.
Na zakończenie na uczestników uroczystości czekała niespodzianka w postaci jubileuszowego tortu, który symbolicznie rozdzielili włodarze miast partnerskich.
„Promujemy piękne pogranicze”
Również w piątek, 3 czerwca br., w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja pt. „Promujemy piękne pogranicze”, poświęcona realizacji projektu o tej samej nazwie, a także współpracy pomiędzy Gminą Prudnik a Miastem Krnov i partnerstwu na pograniczu polsko-czeskim.
Gośćmi konferencji byli: Burmistrz Northeim - Simmon Hartman, wicestarosta Miasta Krnov - Miroslav Binar, Mer miasta Nadwórna - Zinowij Andrijowicz, oraz przedstawicielka Miasta Bruntal - Alena Pajkošová.
Uczestnicy konferencji wysłuchali trzech prelekcji:
- Grzegorz Zawiślak, Burmistrz Prudnika - przedstawił prezentację Gminy Prudnik;
- Miroslav Binar, wicestarosta miasta Krnov - przedstawił prezentację Miasta Krnov;
- Ryszard Zwojewski – Kierownik Referatu Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Prudniku - omówił realizowane na pograniczu polsko-czeskim projekty i efekty szeroko rozwiniętej współpracy.
W tym samym dniu w ramach projektu „Promujemy piękne pogranicze” zorganizowano również wyjazd do Krnova. Uczestnicy XIII Festiwalu Miast Cittaslow mieli okazję zwiedzić czeskie miasto partnerskie Prudnika, poznając jego atrakcje i najciekawsze zakątki, także te mniej znane (gości oprowadził Michal Skalka).
Realizowany przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku projekt pn. „Promujemy piękne pogranicze” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”.
Zakończenie i podsumowanie Wystawy
W niedzielę, 5 czerwca br., po godz. 16:30 miało miejsce oficjalne zakończenie 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów: na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” oraz na „Najlepszą Potrawę Regionalną”. Nagrody laureatom i wyróżnionym wręczyli: Burmistrz Prudnika - Grzegorz Zawiślak oraz Dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku - Małgorzata Halek.
W konkursie na „Najciekawsze stoisko wystawowe” przyznano nagrodę główną i dwa wyróżnienia:
I miejsce: Katarzyna Wysocka;
Wyróżnienie: TZ AB Studio - Tomasz Zborowski i Artur Berezecki;
Wyróżnienie: Aldona Gniewczyńska.
W konkursie na „Najlepszą Potrawę Regionalną” współzawodnictwo toczyło się w dwóch kategoriach: „Dania gotowe" oraz w kategorii „Napoje alkoholowe i bezalkoholowe”.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Najlepsza potrawa regionalna”:
- w kategorii Dania gotowe przyznano nagrodę główną i dwa wyróżnienia:
I miejsce: Maria Mięczakowska - za zupę porowo-serową, w dwóch wersjach: mięsnej i jarskiej;
Wyróżnienie: KGW „Sudety” w Moszczance - za „pstrąga moszczanieckiego”;
Wyróżnienie: Dominik Uliczka - za barszcz z krokietami nadziewanymi szpinakiem i łososiem.
- w kategorii Napoje alkoholowe i bezalkoholowe zostali nagrodzeni:
I miejsce: Zbigniew Goch - za nalewkę malinową;
Wyróżnienie: Małgorzata Goch - za ocet lawendowy.
Dokonując oficjalnego zamknięcia 23. Wystawy, burmistrz Grzegorz Zawiślak podziękował Wystawcom oraz gościom i odwiedzającym za liczny udział w tym wydarzeniu, zapraszając jednocześnie do uczestnictwa w następnej edycji Wystawy w przyszłym roku.
Podziękowania skierował również w stronę wszystkich osób i jednostek gminnych, za zaangażowanie w organizację samej Wystawy, jak i Festiwalu Miast Cittaslow.
- Wiem, że z Wami mogę góry przenosić, a Prudnik może być z Was dumny - mówił Grzegorz Zawiślak.
Miło nam donieść, że doceniony został również wielomiesięczny wysiłek organizacyjny całego zespołu pracowników Agencji Sportu i Promocji w Prudniku, na czele z Dyrektor Małgorzatą Halek i koordynującą organizację całego wydarzenia Kierownik ds. promocji ASiP, Eweliną Rusnak, oraz z pracownikami: Barbarą Ptak i Wioletą Kosek. Wszyscy oni mieli okazję pojawić się na scenie, by odebrać w pełni zasłużone gratulacje.
Duża w tym zasługa nie tylko samej organizacji, ale również mediów regionalnych i lokalnych, które rokrocznie informują o przebiegu tego wydarzenia.
Dzięki pracy dziennikarzy i partnerom medialnym, o Prudniku oraz odbywających się w nim w dniach 3-5 czerwca br. przedsięwzięciach, usłyszało setki osób. W sobotę 4 czerwca na terenie Wystawy gościliśmy TVP3 Opole, z programem „O!polskie na żywo”, a także świętowaliśmy 70-lecie istnienia regionalnych mediów razem z Nową Trybuną Opolską i Radiem Opole.
Zorganizowano mobilne studio Radia Opole i NTO, w którym odbywały się wejścia na żywo, a w nich m.in. relacje z wydarzeń, rozmowy z samorządowcami, czy cykliczny program "Samorządowa Loża Radiowa". Redakcja NTO zorganizowała w naszym mieście również grę terenową.
Przez cały weekend byli z nami także pozostali patroni medialni: Radio Park Fm, Radio Doxa, oraz Prudnik24.pl i Tygodnik Prudnicki / terazprudnik.pl. Dzięki tak licznej reprezentacji Prudnik mógł błyszczeć medialnie na mapie województwa!
Ze swojej strony, jako organizatorzy Wystawy, przekazujemy serdeczne podziękowania:
- Grzegorzowi Zawiślakowi - Burmistrzowi Prudnika oraz Jarosławowi Szóstce - wiceburmistrzowi Prudnika - za pokładane zaufanie i koordynację działań;
- Prudnickiemu Ośrodkowi Kultury - za przygotowanie programu artystycznego oraz obsługę techniczną sceny;
- Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku, Straży Miejskiej w Prudniku - za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wydarzeń;
- spółkom ZUK Prudnik oraz ZWiK Prudnik, Gminnemu Zarządowi Oświaty i Wychowania w Prudniku - za wsparcie w organizacji tegorocznej Wystawy;
- pracownikom Urzędu Miejskiego w Prudniku (m.in. Ryszard Zwojewski, Marzena Białecka, Robert Depta, Dorota Świgost) - za pomoc organizacyjną;
- naszym pracownikom - za całe zaangażowanie w realizację udanego przedsięwzięcia;
- naszym wystawcom, a także wszystkim odwiedzającym teren wystawowy.
Kumulacja w jednym terminie trzech znaczących imprez: Wystawy Twórców Ludowych, Festiwalu Miast Cittaslow i Dni Prudnika, była zabiegiem zamierzonym. Dzięki temu ze względu na rozmach i frekwencję byliśmy świadkami jednego z największych przedsięwzięć organizacyjnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Prudniku. Co najważniejsze, w zgodnej opinii wielu obserwatorów i gości, było to przedsięwzięcie bardzo dobrze zrealizowane.
- Dziękuję Wam wszystkim i każdemu z osobna. Najbardziej cieszy mnie fakt, że potrafimy współpracować i połączyć siły. Jesteśmy mocnym teamem, który potrafi poświęcić się i pracować z całych sił dla dobra ogółu! (...) Osoby, które złożyły nam wizytę były pod wrażeniem piękna naszego miasta i gościnności naszych mieszkańców. Wielu naszych gości wyjechało stąd zachwyconych" - pisał po weekendzie w mediach społecznościowych Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak, wymieniając imiennie wiele osób i instytucji, które pracowały na wspólny sukces.
Tych kilka zdań jest najlepszą motywacją do dalszej pracy. Już dziś mamy nadzieję na ponowne spotkanie za rok!
Więcej zdjęć z wydarzenia jest dostępnych na naszym facebooku:
Powrót do poprzedniej strony »