2022
XIII Festiwal Miast Cittaslow
Ogólnopolski, XIII Festiwal Miast Cittaslow był jednym z trzech znaczących wydarzeń (obok 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego oraz Dni Prudnika), jakie w dniach 3-5 czerwca odbywały się w naszym mieście.
Festiwal Miast Cittaslow - to doroczne święto polskich miast, należących do tej międzynarodowej sieci. Gospodarzem każdej z edycji wydarzenia jest jedno z nich, a w tym roku zaszczyt ten przypadł Prudnikowi, który członkiem Polskiej Sieci Miast Cittaslow jest od roku 2015.
Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Cittaslow to nazwa międzynarodowej organizacji, skupiającej niewielkie ośrodki miejskie (liczące do 50 tys. mieszkańców), zorientowane na zrównoważony rozwój, zgodny z filozofią „dobrej jakości życia”. Polska sieć skupia obecnie ponad 30 miast z całego kraju, choć najliczniej reprezentowana jest w rejonie Warmii i Mazur. Na Opolszczyźnie, oprócz Prudnika, należą do niej też Głubczyce.
Głównym organizatorem XIII Festiwalu Miast Cittaslow była Gmina Prudnik, natomiast Agencja Sportu i Promocji w Prudniku współorganizowała to wydarzenie. Tematycznie festiwal nawiązywał natomiast do Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego, będąc w dużym stopniu z nią powiązanym.
Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie, konferencją miast Cittaslow w Prudnickim Ośrodku Kultury. Uczestnicy festiwalu goszczący w Prudniku wzięli również udział w wyjeździe do czeskiego Krnova, dzięki czemu poznali to pełne uroku czeskie miasto partnerskie Prudnika.
W sobotę wydarzenia festiwalowe przeniosły się na teren 23. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego. Już od rana namiot plenerowy tętnił życiem - swoje stoiska rozstawiło 21 polskich miast Cittaslow, prezentując na nich lokalne rękodzieło, regionalne specjały kulinarne i napitki, a także gadżety i materiały promocyjne.
Było kolorowo i gwarno, część wystawców paradowała w tradycyjnych strojach ludowych z regionów, które reprezentowali. Pomiędzy straganami krążyły również maskotki miast, zachęcając licznie przybyłych gości do odwiedzin danej ekspozycji. Motywem przewodnim, widocznym praktycznie na każdym stoisku, jednak w różnej formie, był pomarańczowy ślimak - oficjalny logotyp sieci Cittaslow.
Punktem kulminacyjnym XIII Festiwalu Miast Cittaslow było jego sobotnie oficjalne otwarcie. Stało się ono m.in. okazją do wyróżnienia wielu osób, które przez lata miały największy wkład w rozwój i promocję w naszym kraju idei „miast dobrego życia”. W tym roku Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow obchodzi bowiem jubileusz 15-lecia istnienia.
Okolicznościowe dyplomy wręczyli: Jacek Kostka - Prezes Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, oraz pełniący honory gospodarza Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak.
Gośćmi wydarzenia byli ponadto: Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła, Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Marcin Galibarczyk, Starosta Prudnicki - Radosław Roszkowski, Starosta Olsztyński - Andrzej Abako.
Cieszy fakt, że wśród nagrodzonych znalazła się prudniczanka, Alicja Jania - wieloletnia popularyzatorka idei Cittaslow w naszym mieście, która walnie przyczyniła się do przystąpienia do sieci nie tylko Prudnika, ale także Głubczyc.
Tradycyjnie, przyznano również nagrody i wyróżnienia za najciekawsze festiwalowe stoiska, oraz za najlepszy gadżet promocyjny związany ze ślimakiem.
Niestety, Prudnik nie wykazał się gościnnością, ponieważ to właśnie stoisko przygotowane przez Muzeum Ziemi Prudnickiej, uznano za najoryginalniejsze, przyznając mu I nagrodę. Przedstawiciele prudnickiego muzeum potwierdzili, że prawdziwą furorę zrobiły lokalne specjały: „Szybowiaki” – wafelki przekładane słodka masą, przygotowane przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Szybowice „SZYBOWIAK”, a także wypiekany przez lokalną piekarnię chleb prymasowski.
W konkursie na najciekawszy gadżet promocyjny przygotowany przez lokalnego twórcę, zwyciężyło Nowe Miasto Lubawskie. Jednak i w tej konkurencji Prudnik zaznaczył swoją obecność, zdobywając wyróżnienie za gadżet promocyjny, którego autorką była twórczyni ludowa, Ewa Giemza, pracująca w prudnickim muzeum.
Podczas festiwalowej ceremonii burmistrz Grzegorz Zawiślak podziękował również za wkład pracy w organizację XIII Festiwalu Miast Cittaslow pracownikom Urzędu Miasta: Marzenie Białeckiej - koordynator współpracy gminy Prudnik ze stowarzyszeniem Cittaslow, oraz Ryszardowi Zwojewskiemu, Kierownikowi Referatu Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim.
Po zakończeniu części oficjalnej, przedstawiciele poszczególnych miast, a także wszyscy przybyli goście oraz odwiedzający Festiwal i Wystawę mieli okazję do wysłuchania koncertów zespołów muzycznych. Solidną dawkę energetycznego bałkańskiego folku zaserwowała publiczności serbsko-polska grupa Balkan Spirit Projekt, której występ nagrodzono gromkimi brawami. Po muzykach z Łodzi na scenie wystąpił duet Beata Brodzińska i Waldemar Orłowski, a następnie, w bogatym programie artystycznym, prezentowali się również prudniccy seniorzy (m.in.: Bogusław Kostkowski i Jadwiga Żak, zespoły Senior Romani Bacht oraz Bukszpan Zielony, Zdzisław Huk i Zbigniew Zagłoba-Zygler, i inni).
Materiały filmowe (źródło: TVP3 Opole):
Wydanie specjalne programu "O!polskie na żywo" z 4 czerwca 2022 r.
Folkowy charakter, nawiązujący do ludowego oddźwięku Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego oraz Festiwalu Miast Cittaslow, miał również muzyczny finał Dni Prudnika, który w sobotni wieczór odbył się na prudnickim Rynku. Przed kilkutysięczną publicznością kolejno zaprezentowały się zespoły: Hambawenah (tradycyjne i autorskie pieśni flisackie w nowoczesnych aranżacjach), Tulia (uczestniczki 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w roku 2019), a jako gwiazda wieczoru wystąpili Sebastian Karpiel-Bułecka z grupą Zakopower.
XIII Festiwal Miast Cittaslow zorganizowano w ramach realizowanego przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku projektu pn. „Promujemy piękne pogranicze”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”.