08.07
2022

Inauguracja Prudnickiej Alei Słowa

W czwartek, 7 lipca br., miało miejsce oficjalne otwarcie „Prudnickiej Alei Słowa”.

Prudnicka_Aleja_Słowa_fot_cover-2.jpeg

W Parku Miejskim  odsłonięte zostały pierwsze odlane płyty, poświęcone poetom pogranicza polsko-czeskiego, dając tym samym początek „Prudnickiej Alei Słowa”. Jej inicjatorem jest Grzegorz Zawiślak - Burmistrz Prudnika. Środki na wykonanie zostały pozyskane z Euroregionu Pradziad, w ramach realizowanego przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku projektu pn. „Z poezją na Ty!”.

Odsłonięcia płyt z umieszczonymi na nich cytatami dokonali ich autorzy: Daniela Długosz-Penca, Zofia Kulig, Wojciech Ossoliński oraz František Všetička, którym towarzyszył pomysłodawca przedsięwzięcia, Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak.
W uroczystości uczestniczyli także: Dyrektor ASiP - Małgorzata Halek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku - Alicja Isalska, przedstawiciele Rady Miejskiej, a także liczne grono reprezentantów prudnickiego środowiska literackiego.

- Powyższym działaniem chciałem sprawić, żeby w Prudniku było coś, czego nie ma w innych miastach. To także uhonorowanie poetów, którzy są związani z Prudnikiem i na ziemi prudnickiej dzielą się z nami swoją twórczością poetycką - napisał w mediach społecznościowych Burmistrz Grzegorz Zawiślak.

Mamy nadzieję, że w przyszłości Aleja powiększy się o kolejne płyty z równie pięknymi cytatami i fragmentami utworów innych poetów. Niech Prudnicka Aleja Słowa będzie naszą dumą, jak Aleja Gwiazd w Opolu czy w Sopocie, a jednym z haseł promocyjnych stanie się: „Prudnik – Stolicą Polskiej Poezji”.

Relacja z wydarzenia w TVP3 Opole:


Źródlo: Prudniccy poeci uhonorowani. Cytaty z ich twórczości zdobią aleje w miejskim parku (tvp.pl)

W ramach realizacji projektu „Z poezją na TY!”, w ubiegłym roku Agencja Sportu i Promocji w Prudniku wydała polsko-czeski tomik poezji pt. „Nábřeží nón / Nabrzeże non”, w którym znalazło się 70 wierszy: 35 oryginalnych czeskich tekstów Františka Všetički, oraz ich polskie przekłady, autorstwa Wojciecha Ossolińskiego. Odbyła się także promocja tego wydawnictwa.

Projekt „Z poezją na TY!” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregion Pradziad.

Poniżej galeria zdjęć z otwarcia „Prudnickiej Alei Słowa”.

  logotypy UE EFRR EP.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie