13.09
2023

10. Memoriał im. Stanisława Szozdy - relacja

Jubileuszowa edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy, która odbyła się 10 września br. w Prudniku, była wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla miłośników kolarstwa, ale także dla całej społeczności Ziemi Prudnickiej. To dzień, który na stałe wpisał się w historię miasta, upamiętniając nie tylko wybitnego sportowca, ale także promując zdrowy tryb życia i sportowe pasje.

378182889_762743518986467_8591465772156139774_n.jpeg

Wspomnienie o Kolarzu

 

Stanisław Szozda to postać, która zasłużyła na miano legendy polskiego kolarstwa. Jego osiągnięcia na trasach wyścigowych, skromność i profesjonalizm sprawiły, że zyskał on szacunek i uznanie nie tylko w kraju, ale również za granicą. Dziesięć lat temu, Prudnik postanowił uczcić pamięć tego wyjątkowego sportowca organizując pierwszą edycję Memoriału.  

W przeddzień 10. Memoriału im. Stanisława Szozdy odbyła się Jubileuszowa Gala, o której pisaliśmy: http://asipprudnik.pl/579/jubileuszowa-gala-10-memorialu-im-stanislawa-szozdy-wspomnienia-wyroznienia-i-muzyka.html

 

Dla uczestników Memoriału, zarówno zawodowców, jak i amatorów, jubileuszowa edycja była jak zwykle wyzwaniem, bo techniczna prudnicka trasa nie należy do najłatwiejszych. Dystans, na którym rywalizowano był uzależniony od wieku i zaawansowania zawodników. Najbardziej doświadczeni zawodnicy rywalizowali na trasie liczącej aż 48 kilometrów. Start i meta wyścigu usytuowane były na Rynku, na którym w piękne niedzielne popołudnie zgromadziło się liczne grono kibiców.

 

Najmłodsi kolarze zmierzyli się z trasą liczącą 1600 metrów, startując w Paradzie Rowerowej dzieci do lat 11, która tradycyjnie otwiera Memoriał.

 

Warto podkreślić, że 10. Memoriał im. Stanisława Szozdy nie był wyłącznie wyścigiem kolarskim, ale był również wyjątkową okazją do rodzinnego spędzenia czasu. Strefa dla dzieci, czyli dmuchane zamki, animacje i fruitbike dostarczyły najmłodszym uczestnikom wielu emocji i radości.

 

W tym roku wydarzenie skupiło się nie tylko na kolarstwie, ale również na kulinariach. Konkurs "Dobre z Lasu" zgromadził Koła Gospodyń Wiejskich oraz szkoły o profilu gastronomicznym, które zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie gotowania. Dodatkowym magnesem dla publiczności była z pewnością postać Karola Okrasy, który był jurorem konkursu. To była wyjątkowa okazja do nauki i dzielenia się pasją kulinarną. Konkurs "Dobre z Lasu" był współorganizowany z Lasami Państwowymi - Nadleśnictwem Prudnik.

 

W Muzeum Ziemi Prudnickiej można było zwiedzać stałą wystawę poświęcona Stanisławowi Szoździe. Od unikatowych zdjęć po osobiste wspomnienia - to miejsce dostarczyło emocji i wrażeń każdemu, kto chciał poznać historię Pana Staszka. W piątek przed Memoriałem chętni uczestnicy mieli szansę wyruszyć na niecodzienny nocny "trip". W świetle lamp naftowych, podążając "Śladami legendy polskiego kolarstwa," wszyscy uczestnicy udali się na swoistą podróż w czasie.

 
/Fot: Muzeum Ziemi Prudnickiej/

Na koniec dnia złożono kwiaty pod pomnikiem Stanisława Szozdy przy ul. Kościuszki w Prudniku.

 

Jubileuszowa edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy to nie tylko święto kolarstwa, ale również reklama sportu jako takiego oraz promocja zdrowego trybu życia. To także hołd dla wyjątkowego sportowca, który zainspirował kolejne pokolenia kolarzy. Prudnik przez dziesięć lat okazywał szacunek i wdzięczność wobec Stanisława Szozdy, tworząc przy tym widowisko sportowe dla mieszkańców Prudnika oraz gości odwiedzających nasze miasto.

10. Memoriał im. Stanisława Szozdy to doskonały przykład, jak sport łączy pokolenia, czerpiąc inspirację z przeszłości i tworząc niezapomniane chwile teraźniejszości. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnych edycji!

„O!polskie na żywo” – 10. Memoriał im. Stanisława Szozdy. Zobacz program

Wyniki dostępne są na stronie: https://akces-sport.pl/wyniki/?fbclid=IwAR0D2izaV9PKMw9sjT_lZ6eF2MpN_EpJV5SryPqkgu9A40l61u0jTzuo0XA

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie